مادران تازه کار و چالش های سال اول

تحولات زندگی دو نفره شما بعد از تولد فرزندان بسیار زیاد است. بخشی از مسائل به مدیریت زمان، بخشی به تغییر هورمون ها، و بخشی به جهان بینی شما بستگی دارد. اگر احساس می کنید بعد از تولد فرزندتان زندگی سخت شده، حوصله تان کمتر شده، یا رابطه تان با همسرتان کمتر شده کمی به رابطه تان بیشتر برسید. همیشه همه مشکلات مربوط به فرزندتان نمی شود. در زیر نکاتی هست که شاید به کارتان بیاید:

 1- همسرتان از این که به خودتان نمی رسید و کمتر آرایش می کنید نگران است . ( یک رژ لب در آشپزخانه قرار دهید، به کارتان می آید).

1- 1 مداد چشم یا حتی بقیه لوازم ارایشتان را در دستشویی خانه دم دست قرار دهید. زودتر به کارتان می آید.

1-2- جلوی اینه بختتان هر از گاهی یک شانه قرار دهید به دردتان می خورد.

2- کمتر فرصت میوه خوردن دارید. ( هنگام خرید میوه های کمتر رسیده را بخرید و در خانه میوه ها را شسته و در ظرفی قرار دهید و در فضای اتاق قرار دهید وقتی جلوی چشمتان باشد بیشتر احتمال دارد بخورید، در دمای اتاق هم میوه ها کم کم می رسند)

3- وقت غذا پختن ندارید: از این شیوه ها استفاده کنید: ( گوشت چرخ کرده به مقدار زیاد با پیاز داغ و نمک و فلفل و زردچوبه و رب گوجه آماده کنید و به صورت سهم سهم در فریزر نگهداری کنید. وقتی نیاز به آشپزی دارید و وقت ندارید یک بسته را گرم کنید الف: با نان بخورید. ب: تخم مرغ بزنید به صورت املت بخورید. ج: با ماکارانی مخلوط کنید. د: با برنج مخلوط کنید. و: به صورت خورشت با برنج بخورید. هـ: در حال گرم کردن سیب زمینی در ظرف دیگر سرخ کنید و با گوشت سرو کنید. د: روی نان بربری گوشت گرم شده را بریزید و روی آن مقداری پنیر پیتزا بریزید و در آون قرار دهید حالا پیتزای گوشت دارید! 3-2- سیب زمینی اب پز، و تخم مرغ بخورید .3-3- برنج درست کنید و ماهی تون را گرم کنید ( اگر شوید هم لا به لای برنج بپاشید حتی اگر برنج دیروزتان است موقع گرم کردن این کار بکنید یک غذای جدید خواهد شد: سبزی پلو ماهی 3-4- پرچم بخورید: نان و پنیر و خیار و گوجه  .3-5- املت نازنین بخورید. 3-6- جو پرک را در شیر اندکی به مدت 5 ا 10 دقیقه بپزید، دو قاشق شیره انگور یا شیره خرما یا عسل برای یک پیاله جو پرک کافی است که پاریج اسکاتلندی تان را آماده کند ( هم پروتئین هم کلسیم و هم مقداری فیبر و املاح مفید خورده اید). 3-7- عدسی درست کنید( آب و عدس! یا اگر دوست داشتید یک سیب زمینی نگینی هم بریزید توش) ( اگر آب قلم یا عصاره مرغ هم داشتید اضافه کنید غذای سبک و خوشمزه ای خواهد شد).  3-8- برای خانواده جوان شما آبگوشت غذای آسانی است ( اندازه کف دست گوشت، نصف لیوان نخود و نصف لیوان لوبیا، دو قاشق رب ، نصف پیاز متوسط، دو تا سیب زمینی و نمک و فلفل و زردچوبه و دارچین ، دو تا لیمو عمانی ( نداشتید آب لیمو) 5 لیوان آب،  دو ساعت بعد بردارید) بهتر است سیب زمینی را دیر تر بریزید. 3-9- خوراک لوبیا درست کنید ( لوبیا ، رب ، آب ، سیب زمینی)  3-10- اگر خوراک لوبیای تان اضافه آمد فردا تخم مرغ بزنید املت لوبیا بخورید. 3-11- نان و ماست بخورید.

4- ( اگر حبوبات می خورید و وقت گرفتن نفخش را ندارید ، مقداری زیره بجوید، یا در آب جوش دم کنید و دم کرده اش را بخورید، یا کمی زنجفیل در آب جوش دم کنید و بخورید)

5- به هر غذایی عنوان زیبایی بدهید: آب دوغ خیار جانانه / کباب تابه ای مشتی/ خوراک لوبیای لذیذ / کوکوی باحال/ دم پختک عالی

6 – اول هفته 10 پیمانه برنج خیس کنید و در یخچال نگهدارید و هر روز دو پیمانه اش را بپزید. برای ایجاد تنوع و خاصیت :

هر روز یک لیوان از یکی از انواع حبوبات را در صورت لزوم خیس کنید ( می توانید اول هفته در 6 ظرف خیس کنید و در یخچال نگهداری کنید ) و نیم ساعت قبل از پختن برنج ان نوع از حبوبات را بپزید و با برنجتان موقع دم کردن، یا حتی موقع کشیدن مخلوط کنید مثلا ( نخود فرنگی، ماش، عدس، لوبیا چشم بلبلی، باقالی، لپه، ) و با گوشت چرخ کرده ای که قبلا آماده کرده اید ( مشابه مایع ماکارانی) سرو کنید. در نتیجه هر روز یک جور پلو دارید ( عدس پلو؛ لوبیا پلو، باقالی پلو، نخود پلو، پلو ماش ...) به برخی از این ترکیبات اگر شوید خشک هم بزنید بهتر خواهد شد. می توانید از مرغ سرخ کرده هم استفاده کنید. برخی از این ها مثل نخود فرنگی خیس کردن هم نمی خواهد.

7- تا وقتی کودکتان کاملا دندان در نیاورده و در خوردن حرفه ای نشده می توانید از ارزان ترین و نرم شدنی ترین برنج ها کته درست کنید که فرایند غذا دهی به نوزادتان آسان تر و شیرین تر شود.

 8- از وقتی بچه تان به دنیا می آید و تا وقتی که 7 ساله شود خیلی خودتان را درگیر جارو و گرد گیری نکنید. بیشتر به نظافت شخصی خودتان و فرزندتان برسید اگر وقت اضافه آوردید به آن کارها هم برسید. ( هر وقت مهمان داشتید جارو کنید، لذا فرزندتان را برای ریخت و پاش در خانه سرزنش نکنید).

9- یک وقتهایی خوب است که کودکتان با مادر بزرگ و پدربزرگش تنها باشد. و شما هم به کارهای شخصی تان برسید. ( اعتدال را رعایت کنید). ( نترسید در بدترین حالت فرزندتان در کنار آنها عاداتی شبیه شما و همسرتان پیدا می کند! پس منتقد روششان نباشید.

10- تلوزیون نبینید. اما رادیو گوشت کنید. یا به کتابهای گویا گوش کنید.

11- کتاب بخوانید حتی اگر شده کم کم.

12- از دخترخاله ، دوست دختر عمه ای کسی دعوت کنید با فرزندش به خانه تان بیاید. حتی برای 1 ساعت وقتی را با دیگری سپری کنید.

موفق باشید

10/9/ 2014

ریچموندهیل- انتاریو- کانادا

 

 

/ 0 نظر / 4 بازدید