پرسشی در باره ی ناهنجاری رفتاری پسر 10 ساله

یکی از خوانندگان وبلاگم سوالی پرسیده بودند من اطلاعات شخصی شان را حذف می کنم و متن پرسش و پاسخ را این جا می گذارم تا به آگاهی خوانندگان دیگر نیز کمک بکند.

سلام من در کلاس سال کذشته شما درباره ی "بهداشت و سلامت جنسی فرزندان " در مسجد سجاد شرکت کردم ..... دو بسر دارم بسر اول من ٧فروردین وارد ١٠سالکی میشود زمانی که ٢سال و٨ماهه بود برای دفاع بایان نامه بسرم را ٩روز بیش مامانم کذاشتم متوجه شدم بسرم همه لباسهایش را در اورده زیر تخت رفته و التش را به سمت بالا با انکشتانش ماساز می دهد یکی دو مرتبه دعوایش کردم  و بعد از ان با تکرار این کار یکی دو دفعه هم کتک خورد یکی از روانشناسان به نام دکتر امین یزدی به من توصیه کردند به ورزش برای بسرم این قضیه کم شد طوری که وقتی ٧ساله بود یک بار در منزل هم کلاسی اش به او بیشنهاد داده بود که لباس هایشان را در بیاورند و همدیکر را ببینند ٨سالکی او اتفاق خاصی نیفتاد ولی امشب در حالی که نیم ساعت با بسر همسایه تنها بوده اند بسرم لباسش را در اورده و یقه بسر همسایه را کرفته و خواسته خودش را به او بمالد البته این کفته بسر همسایه است. لطفا منتظر راهنمایی شما هستم  ممنون

پاسخ: 

سلام 
خوشحالم که برای کمک به فرزندتان ایمیل زدید. انشاء الله بتوانیم با هم کاری از پیش ببریم. 
1- ماجرای دو سالگی اش ارتباط چندانی به حوادث فعلی ندارد. تنها ارتباطی که دارد کتک و دعوایی است که نباید می شد. راه کار اساسی در مواجهه با چنین شرایطی ( چون پسر دومی هم دارید عرض می کنم) این است که بگویید "شما می تونی توی حمام لخت بشی اما توی اتاق نمی شه". و چنان نترسانیدش که برای کنجکاوی بیشتر دفعه ی بعد تنهایی سراغ این کار برود و مرتب از شما فرار کند. همان لحظه باید بگویید" خوب زود لباست رو بپوش و سرما می خوری. زیر تخت جای مناسب و احتمالا تمیزی نیست . ممکنه سرت به چوب ها بخوره و دردت بگیره. " 
2- چه 2 ساله چه 10 ساله ( بازی با اندام های شخصی) این کار به دلیل تنهایی و بیکاری و بی حوصلگی و به دلیل کنجکاوی است. به هر حال نوازش سطح پوست آدم از سر تا پا احساس بدی به انسان نمی دهد یعنی درد و سوزش و خارش ایجاد نمی کند. بلکه حد اقل احساس تماس با بخشی از بدن را می دهد و می تواند آرام بخش باشد. با این حساب اگر بخواهیم این رفتار تکرار نشود یا باید مرتب تنبیه کنیم و شوک بدهیم و کتک بزنیم که هیچ عاقلی توصیه نمی کند. یا باید علت را بر طرف کنید. مرتب با او باشید ، بازی کنید، بازی های فکری و فعالیت های بدنی. نباید اجازه بدهید از بیکاری و تکراری بودن محیط و روتین های زندگی به چیزی روی بیاورد که نه مناسب اوست و نه به رشد او کمکی می کند. پس با او دوست باشید، هم بازی اش باشید. روزی یک ساعت با هم نرمش ، ورزش ، پیاده روی کتابخانه یا شنا و امثال این فعالیتها را داشته باشید. ( با هم یعنی یا با هم یا برای رساندن او به این فعالیت کمک کنید ). 
3- از ده سالگی به بعد به دلیل سبک زندگی غلط مردم امروز، کاهش فعالیت های جسمانی ( دیگر بیل و کلنگ و آب از چشمه اوردن و رفتن روزانه به دشت و صحرا در کار نیست) و از طرفی مواجهه با اطلاعات غلط همسالان ، مبتنی بر مشاهداتشان از تحریک های تصویری فیلم ها و بازی های کامپیوتری و برخی از کارتونها ، بلوغ جنسی زودهنگام ممکن است اتفاق بیفتد.  چه باید کرد؟ الف) دوست بچه تان باشید و بدون کتک کاری و در نهایت صداقت و صمیمیت حرفهای او را بشنوید. بیشتر شنونده باشید. ب) در یک چنین شرایطی مثل اتفاق آن شب قبل از قضاوت به تنهایی با پسرتان خلوت کنید و بپرسید دقیقا چه اتفاقی افتاد. بگویید تو داری بزرگ می شی و مطمئن باش تنبیهت نمی کنیم. می خواهیم کمکت کنیم. ج) ارتباط نزدیک با آن همسایه را قطع کنید. د) به پسرتان بی احترامی نکنید.
 هـ )  به او مسوولیت تازه بدهید. " تو داری بزرگ می شی. هر کسی بزرگ می شه مسوولیتی داره شما باید مراقبت از چیزی را به عهده بگیری. " مثلا گلدانی در اتاقش داشته باشد و مسوول آب دادن به گل باشد هر سه هفته از گلدانش عکس بگیرد و به شما تا پایان سال تحصیلی گزارشی از رشد گلش ارائه کند. از گل فروشی مثلا نمایشگاه گل و گیاه آستان قدس یا هر جایی که برای شما ممکن است مشورت بگیرید گیاهی انتخاب کنید که تا 3 ماه آینده بتوان شاهد تحولاتش بود. گیاهی که گل بدهد و دوره ی گل دهی اش به پایان برسد. نمی خواهیم او را مشغول فعالیتی بکنیم که هیچ تنوع و هیجانی ندارد. در انتخاب یکی از سه پیشنهاد شما در گل فروشی فعالش کنید. باید یک چیزی را او انتخاب کند. هر بار که به گلش رسیدگی کرد و طبق لیستی که برایش تهیه کرده اید ( آب بدهد، برگ خشکش را بردارد به سطل آشغال بیندازد، عکس هفتگی تهیه کند، زیر گلدان را تمیز کند) حتما جایزه ای بدهید. جایزه ای کوچک مثلا 500 تومان ونه بیشتر. بگذارید ذهنش مشغول جمع کردن و زنجیره کردن این جزئیات باشد.
ز) بعد به او کار بدهید. مثلا می تواند از لیست پدرش یک کار را انتخاب کند و در ازای آن پولی بگیرد پولی بسیار کم. ولی بلافاصله دستمزدش را بدهید. مثلا هر شب آشغال ها را بیرون بگذارد و در ازای آن 50 تومان ( یک سکه بگیرد). تمیز کردن توالت، جارو کشیدن ماشین. می خواهیم متوجه فرایند بزرگ شدن و مسوولیت پذیری بشود. این به رشد شخصیتش کمک می کند. 
ح ) وقتهایی را با پدرش به تنهایی سپری کند. با هم بروند تعمیرگاه ماشین، کتابخانه ( کتاب بگیرند حتی تقاضا کنید اطلس بدن را انسان را از کتابخانه بدهند ، از دکتر وقت بگیرید و بخواهید روند رشد بدن انسان را برایش توضیح بدهد و در باره ی بهداشت اعضای تناسلی و بیماری های ناشی از ضربه و یا آلودگی های ناشی از تماس با افراد بیمار مثل هپاتیت و ایدز و سیفلیس برایش توضیح بدهد.) این کمک می کند که پسرتان نسبت به مخاطرات رفتارهای احتمالی بعدی آگاه بشود. 
ط) هیچ مهمانی بدون حضور یک سرپرست بزرگتر شرکت نکند. هیچ فیلم و کارتون دوبله و غیر دوبله بدون حضور پدر یا مادر مشاهده نکند. درعین حال می تواند همراه شما فیلمها یا کارتون هایی را ببیند و بعد زمینه گفتگو برایش فراهم شود. 
ی) برایش توضیح بدهید که بدن ما حریم ماست ، کسی نمی تواند بدون اجازه ی ما به آن دست بزند، در این بدن محدوده ی زیر لباس زیر بخش خصوصی تر بدن ماست. صورتمان را نمی پوشانیم چون به وسیله ان چشم و گوش و بینی و دهان از محیط استفاده می کنیم و با مردم ارتباط برقرار می کنیم. دستهای ما فقط موقع خطر ( برق - اسید) پوشیده هستند چون با دستهایمان کارهایمان را انجام می دهیم . پاهایمان را مخفی نمی کنیم چون به وسیله ی پاهایمان جا به جا می شویم. اما از ناف تا رانهایمان را به طور مداوم می پوشانیم چون بخش خصوصی بدن ماست. می توانی در حمام خودت را ببینی. اما نمی توان به دیگران اندامهای داخلی ات را نشان بدهی. همچنین دیگران هم حق ندارند اندامهای داخلی - زیر شورتشان را به تو نشان بدهند. معمولا ادمهای بیمار، خرابکار یا آزاردهند این کار را می کنند تا از بچه ها سوء استفاده کنند. و اذیتشان بکنند. اگر در این باره سوال بیشتری داری بعدا با هم به کتابخانه می رویم و کتاب مناسبی برایت پیدا می کنیم. چیزهایی دیگری هم هست که میتوانم برایت توضیح بدهم به شرط این که خوب درسهایت را بخوانی و مسوولیت هایت را به خوبی انجام بدهی. 
ک) کم کم نشانه های بلوغ را برایش توضیح بدهید. این فرایند از ابتدای این نامه تا این شماره شاید حدود 6 ماه طول بکشد. 
4-به یکی دو کلاس با فعالیتهای فیزیکی و مهارتی ثبت نامش کنید. مثلا کلاس بسکتبال و کلاس معرق کاری یا خوشنویسی
5- داستان همسایه ی تان بیشتر شبیه دعوا و پرخاش است اساسا کتک و دعوا را با پسرتان کنار بگذارید بچه هایی که قبل از اتمام بلوغشان در معرض کتک قرار می گیرند احتمال بیشتری دارد که ناراحتی خودشان و یا رسیدن به خواسته های شان را با پرخاش و یا تحمیل خواسته های نصفه و نیمه جنسی انجام بدهند. 
دوستش باشید مطمئن باشید رفتارهایش تغییر خواهد کرد
/ 0 نظر / 5 بازدید