وبلاگ شخصی زینب عابدینی


+ آموزش توالت رفتن

اموزش توالت رفتن تا چهار سالگی فرصت داره. بهتره وقتی شروع کنید که پوشک بچه شب تا صبح که از خواب پا می شه خشک باشه. این معنیش این هست که بچه نسبت به عملکرد اسفنکترهای مثانه هشیاری داره و به کنترل خودش در اومدند .  تحمل کنید اضطراب نگهداری دستشویی رو بهش ندید. هر وقت توی دستشویی کارش رو انجام میده و پول اپسش خشک بوده توی دستشویی استیکر مخصوص که اونجا نگهداشته میشه یا شکلاتی که فقط برای دستشویی در نظر دارید بهش بدید. اما اگر خیس بود پول اپسش واکنشی نشون ندید. ناراحت نشید چون فعلا بدنش آمادگیش رو نداره. گاهی بچه از شرم این که نمی تونه بیشتر خودش رو نگه داره خیس می کنه. 
نکته بعدی اینه که اگر می خواهید رسما از پول اپس بازش کنید و شورت عادی بپوشه باید هر نیم ساعت یک بار به هر ترتیبی شده ببریدش دستشویی بعد از سه چهار روز می تونید بفهمدید که مثانه اش کی پر می شه 45 دقیقه یا 1 ساعت یا گاهی 2 ساعت یک بار. مرتب با کلک و بازی و شوخی و بدو بدو برسونیدش دستشویی. 
اما پول اپس نباید داشته باشه. باید ریسک کنید و شورت تنش کنید تا بلافاصله خیس شدن و تاثیرش رو ببینه. 
در طول این مدت فرشهاتون رو جمع کنید یا در محل بازیش سفره بندازید که خدای نکرده مراقبتهای شرعی باعث بروز تنش و خشونت نشه. 
تا وقتی نبینه که ادرار ریختنش چه تاثیری داره بلافاصله ایجاد می کنه ( یعنی خیس شدن لباس و جاری شدن اب و توقف بازی و واکنش مادر برای تمیز شدن) متقاعد نمی شه که باید زودتر از ریختن به دستشویی بره. 
شما باید حواستون به واکنش هاش موقعی که داره تلاش می کنه جلوی ریختن ادرارش رو بگیره باشید. این پا اون پا کردن، دستکاری کردن محل ، وول وول زدن همه نشون می دن که باید بره دستشویی. شاید لازم باشه اوایل وقتی این حالت رو دیدید بغلش کنید و برسونیدش دستشویی. تا به این نتیجه برسه که زودتر خودش با پای خودش بره. 
این مرحله وقتی اتفاق می افته که حتما شورت پوشیده باشه و فهمیده باشه که  دیگه پول اپسی در کار نیست که  ذره ذره مثانه رو توی پول اپس خالی کنه .
موفق باشید. 
پول آپس (Pull ups) پوشکی هست که به شکل شورت طراحی شده و در مرحله ی قبل از آمادگی کامل برای کنترل ادرار در کودکان در کانادا و بسیاری از کشورها مصرف می شود. 
نویسنده : زینب عابدینی نسب ; ساعت ٤:۳۳ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٥/۸/٢٢
comment نظرات () لینک