وبلاگ شخصی زینب عابدینی


+ صمیمیت در ازدواج

چگونه با همسرم صمیمی تر باشم؟

صمیمیت می تواند معانی متفاوتی برای زن و مرد داشته باشد، برخی از متخصصان زوج درمانی در حیطه پژوهش های حوزه صمیمیت و روابط میان فردی اشکالی از نمایش صمیمیت در میان زوج ها را بر شمرده اند.

صمیمیت عاطفی احساس نزدیکی است که در طی در میان گذاشتن احساسات ایجاد می شود. چون دختران تشویق می شوند که احساساتشان را بشناسند واز کودکی این احساسات را بیان کنند، معمولا زنان احساسات را بهتر از مردان درک می کنند. متاسفانه، جامعه گرایش دارد که مردان را از احساس و بیان عواطف باز بدارد. مردانی که در کودکی نیاموخته اند چگونه از نظر عاطفی صمیمی باشند در بزرگسالی می توانندآن را  بیاموزند. اگر بیاموزند ازدواجشان قوی تر وسالم تر خواهد بود. نخستین گام در هشیاری عاطفی توجه به احساسات، شناسایی آن ها و فکر درباره ی دلایل احتمالی آنهاست.  روی شناسایی تفاوت میان احساسات قوی مانند وحشت و خشم و احساسات ظریفی مانند اضطراب و عدم امنیت و ناراحتی و آزردگی کار کنید.
صمیمیت عاطفی می تواند هنگامی رخ دهد که مردم بدانند چه احساسی دارند و آن احساس را به یکدیگر بیان کنند و نگرانی ها ودغدغه هایشان را بیان کنند و احساسشان را با یکدیگر در میان بگذارند. گاهی برای همسرانی که احساس می کنند از نظر عاطفی از هم دور افتاده اند کارهای کوچکی مانند ارسال پیامک های عاطفی، نوشتن نامه ای عاشقانه ، نوشتن یادداشتی کوچک و گذاشتن آن در جیب یا کیف پول همسر، نوشتن یادداشتی دوستانه روی آینه ، نوشتن نامه الکترونیکی برای همسر راه های خوبی برای بیان عواطف است. ارسال فایلی با اسم رمزی دارای بار عاطفی برای همسر و البته صبر و دادن سرنخ به او برای کشف اسم رمز لحظات شاد و عاطفی در ذهن و خاطره همسران به جای می گذارد.

صمیمیت فکری یا اندیشمندانه فهم مشترکی است که همه مسائل مهم ازدواجتان را در بر می گیرد. هدفگزاری همراه با هم، یکی از راههایی است که صمییمت فکری را افزایش می دهد. مثلا، ممکن است اهدافی را برای بهبود صمیمیت فکریتان در نظر بگیرید مانند برنامه ریزی برای پس انداز مقداری پول، یا گفتگوی احترام آمیز درباره مسائل سیاسی، اقتصادی، یا اجتماعی . البته اینگونه گفتگوها مستلزم درنظر گرفتن یک پیش شرط است و آن هم این که این دیدگاه ها متعلق به امروز شما هستند و شاید با گفتگو با یکدیگر، یا مطالعه بیشتر یا کسب تجارب بیشتر در زندگی این دیدگاههای شما تغییر کنند. بنابراین تفاوت دیدگاه ها به معنای قرار گرفتن شما در دو جبهه و جدال خانگی نیست. این گفتگوها برای آشنا شدن با دغدغه های ذهنی هر یک از شما باید انجام شود. اگر احساس می کنید نزدیکی فکری کمتری با هم دارید، سعی کنید مباحث فکری را توی حیاط خانه، پس از رانندگی و نه در حین آن، خارج از اتاق خواب، در لابی ساختمان و با صدایی متین و موقر انجام دهید. یادتان باشد کاغذ و قلمی در دست داشته باشید با کشیدن گراف، با ترسیم جدول، با نوشتن جملات یا کلمات کلیدی سخن خود یا همسرتان بحث فکری تان را پیش ببرید. قرار نیست به هم تعلیم دهید قرار است با هم گفتگو کنید و اگر در این خصوص یکدیگر را در موضوعی متقاعد نکردید به معنای شکست شما در رابطه نیست به معنای تفاوت ذهن شما با یکدیگر است. برای این منظور محدودیت زمانی در نظر بگیرید، بحثتان نباید تا ابد ادامه پیدا کند. هوشمندانه پایان بحث تان خلاصه کردن نقطه نظرات همسرتان باشد و بعد بپرسید آیا منظورت را درست فهمیدم؟ و اگر پاسخ منفی بود از او بخواهید مختصرا دیدگاهش را خلاصه کند. قرار نیست این گفتگو به محکوم شدن شما یا همسرتان در بحث بیانجامد. می خواهید با دیدگاه هم آشنا شوید. یادتان باشد وقتی احساس می کنید یک جمله یا یک مقوله از نظرات همسرتان مشابه شماست سکوت نکنید بگویید من هم در این باره مثل تو فکر می کنم.


 

صمیمیت معنوی شامل اشتراک در اعتقادات و انجام مناسک عبادی با یکدیگر است. مثلاخواندن نماز یا رفتن به مسجد یا مجلس مذهبی با یکدیگر. همچنان که تجارب معنوی و روحانی با یکدیگر دارید در اهدافتان و نگرشهایتان با یکدیگر متحدتر خواهید شد. اد ویت بیان می دارد که زوج ها بهتر است در کلیسا فعال شوند جایی که با هم بیاموزند، رشد کنند و با هم به خداوند خدمت کنند. معنویت با زور و اجبار در تضاد است.

صمیمیت تفریحی به معنای لذت بردن از فعالیتهای تفریحی با یکدیگر است مانند دویدن، ورزش کردن و مطالعه کردن. امور ساده ای مانند درست کردن ذرت بوداده، تماشای فیلم، یا ورزش با یکدیگر می توانند راههایی برای افزایش صمیمت تفریحی باشد. هنگام ورزش از اندام همسرتان تعریف کنید. تحقیر اندام و ظاهر همسرتان او را به ورزش تشویق نخواهد کرد، او را از شما دلزده تر و سرخورده تر خواهد ساخت. هنگام تفریح فقط به این فکر نکنید که باید به شما خوش بگذرد به این فکر کنید که می خواهید یکدیگر را شاد کنید نه خودتان. وقتی در تفریح با تضاد مواجه شدید پیشنهاد کنید به جای انتقاد، مثلا در پیک نیک همسرتان با کسی رو به رو شده است که مشکلاتی را با او داشته است و اکنون دچار احساس ناراحتی و استرس شده است. به جای این که بگویید تو عرضه نداری با مردم ارتباط برقرار کنی، تفریحمون کوفتمون شدو غر زدن هایی که حال همسرتان را بدتر می کند و تفریح شما را خراب تر، بگویید می خواهی بریم زیر اون یکی درخت بشینیم / می خواهی صدمتر جلوتر نگه داریم/ می خواهی بریم یک نوشیدنی از فروشگاهی که اندکی دورتر از این جاست بخریم و برای تفریح جای دیگری را در نظر بگیریم. احساسات متضاد را با هم در تفریح ترکیب کنید، اگر برای خوش گذشتن به همسرتان علاقه نشان دهید او هم متقابلا چنین خواهد کرد.

صمیمیت مالی یا اقتصادی از گفتگو و درمیان گذاشتن امور مالیتان حاصل می شود. اگر حساب مجزا و درآمد مجزا دارید، احتمالا در این زمینه صمیمیت مالی کمتری میان شما هست. صمیمیت مالی به معنای کنترل منابع مالی طرف مقابل نیست بلکه به معنای همیاری در اداره مخارج زندگی است. یکی از تفاوتهای قوانین اسلام با قوانین غیر اسلامی در رابطه زوجین ، عدم مسوولیت قانونی و شرعی زن برای اداره مالی زندگی و در مقابل وظیفه سنگین مرد در اداره هزینه های زندگی است. افزون بر این در اسلام زنان حق دارند که به اندازه عرفی نفقه شان را از مال همسرشان در اختیار گیرند اما مردان صرفا می توانند از فعالیت های مالی همسرشان مطلع باشند و مقام مشاور را داشته باشند. در کنار این موضوع نکته قابل توجه این جاست که زنان از نظر اسلام موظف به اطلاع و کنترل نحوه هزینه کرد همسرانشان نیستند. تنها نکته قابل توجه حساسیت زنان در حلال بودن و شرعی بودن کلیت معاملات همسر است. با توجه به مسوولیت اندک زنان در حوزه اقتصادی خانواده استقلال زنان در تامین درآمد و هزینه کردن آن خارج از خانه همسر در شرع ثابت است. جالب این جاست که اسلام می خواهد زنان نیز نقش کنترل کننده منابع مالی همسر را بازی نکنند و در مقابل امانت داری و مدیریت داخلی شیوه هزینه کردن آن بخش از درآمد مرد که وارد خانه می شود وابستگی قابل توجهی به عملکرد زنان دارد. در نتیجه زن و مرد در حوزه اقتصاد خانواده به جای این که یکدیگر را کنترل کنند و یا خود را دخیل در درآمد یکدیگر بدانند به کیفیت به دست آوردن مال و چگونگی هزینه کردن آن طبق موازین عقلی و شرعی باید توجه کنند. بنابراین مردان هرگز در نگاه اسلام حق نگاه به زن به عنوان منبع مالی خانه شان را ندارند و حقی در دریافت درآمد زنان و هزینه کردن آن در خانه را نیز ندارند و زنان نیز مجاز به بررسی و کنترل مسیرهای خرج منابع مالی همسرشان را ندارند. گاهی اوقات زیاده خواهی زن و مرد در این حوزه منجر به خدشه وارد شدن بر صمیمیت عاطفی می شود . فراموش نباید کرد که قانون برای محافظت خانواده است و ضامن شیرینی روابط نیست . آن چه زندگی را شیرین می کند اخلاق نیکو و اعتماد متقابل زن و شوهر به یکدیگر و قدردانی از زحمات دو طرف به شکل زبانی و قلبی و عملی است.

صمیمیت جنسی یکی از ابعاد مهم زندگی سالم است. زندگی جنسی سالم شامل فراوانی رابطه جنسی به حدی است که طرفین راضی باشند و عملکرد جنسی به نحوی که طرفین لذت ببرند، و گفتگویی باز درباره مسائل جنسی است. دیوید و آمی السون دریافتند که نقطه قوت اصلی ازدواجهای سالم کیفیت رابطه جنسی آنهاست. در تحقیق آنها، یکی از نگرانی های معمول رابطه جنسی سطوح متفاوت علاقه به مسائل جنسی است. زوجهای شاد گرایش دارند که در تعریفشان از رضایت جنسی توافق کنند و در مقایسه زوجهای ناشادمان نگرانی بیشتری در زندگی جنسی شان دارند. گویا روابط جنسی همسران گاهی به عنوان عاملی برای کنترل سایر حوزه های رابطه زناشویی به کار گرفته می شود. این زنگ خطری برای فروپاشی روابط سالم زوجین است. نکته بسیار مهم در خصوص صمیمیت جنسی آن است که زوجین نگرش مثبت ، سالم و معنی داری به رابطه جنسی در چارچوب رابطه همسران قائل باشند و نیاز جنسی طرف مقابل را مانند دیگر نیازهای طبیعی او محترم بشمارند. از این گذشته در باره خودشان و نیاز جنسی شان نیز چنین نگرشی داشته باشند. همین طور که تشنگی و آب نوشیدن شرم آور نیست، و دریغ از پاسخ به تشنگی هم موفقیت نیست. نیاز جنسی و برآوردن آن به شکل مورد رضایت هر دوی همسران شرم آور نیست و دریغ از پاسخ دادن به آن در چارچوب رابطه همسران نیز شکست بزرگی است. به هر حال روزهای رفته دوباره برنمی گردند!

مشخصه های صمیمیت

روابط توام با صمیمیت سالم در عوامل گوناگونی با هم اشتراک دارند از جمله:

اعتماد متقابل که احساس امنیت برای زوجین ایجاد می کند. شما این احساس امنیت را می توانید نشان دهید به این معنا که هیچ تمایلی به آسیب زدن به همسرتان به هیچ نحوی ندارید. اگرچه ممکن است  بدون عمد منجر به آسیبی به همسرتان
شوید،  اما تعمدا چنین نمی کنید.

دلسوزی شامل نشان دادن مراقبت و توجه ملایم است. با نوازش عشقتان را به همسرتان نشان می دهید. این تماس پر مهر کاملا  برای ایجاد احساس عشق ضروری است.

 

پذیرش تایید غیر مشروط در رابطه است. هیچ کس کامل نیست، اما پذیرش به این معناست که ضعف را علیه طرف مقابل نگه نداریم. اگر در خودتان می بینید که مرتب دارید به اشتباهات همسرتان اشاره می کنید، روی این ویژگیهایی تمرکز کنید که به دلیل آن ها عاشق همسرتان شدید.

 

ارتباط آزاد توانایی بحث کردن درباره هر چیزی با همسرتان است. این ارتباط شامل بیان خالصانه افکار،و احساسات به همراه گوش دادن با دقت است. نشانه های ارتباط ضعیف شامل احساس بی میلی دربیان حوادثی است که در طی روز رخ داده است یا این که نخواهید به آن چه همسرتان درباره احساساتش بیان می کند گوش کنید.  

مراقبت نگرانی بی غل و غش برای سلامتی همسرتان است. اگر شما کارهایی را انجام می دهید که می دانید همسرتان را آزار می دهد، نمی توانید صمیمیت سالمی داشته باشید. می توانید دل و ذهن مراقبت کننده تری داشته باشید اگر بیاموزید که پیش فکر کردن درباره احساس خودتان ابتدا به احساس همسرتان فکر کنید. همیشه از خودتان پیش از عمل کردن یا سخن گفتن بپرسید: اگر من این را بگویم یا انجام دهم همسرم را ازرده نخواهم کرد؟

 

عذرخواهی درمان اشتباهاتی است که همسران ناگزیر مرتکب می شوند. تشخیص اشتباهات، پذیرش مسوولیت برای آن ها، اظهار پشیمانی از هر آسیبی که ایجاد شده، و دادن تعهد برای تغییر رفتار آزاردهنده همگی برای التیام رابطه پس از یک اشتباه ضروری است. برای همسرانی که شکافی از آزردگی در رابطه شان ایجاد شده که آن ها را از یکدیگر جدا کرده است ، عذرخواهی خالصانه و متواضعانه نخستین گام در ساختن پلی بر روی آن شکاف است. حتی اگر باور دارید که همسرتان اشتباهی کرده است، شما هم می توانید با پیدا کردن عملی  که شما انجام دادید و نیازمند عذرخواهی است التیام رابطه تان را شروع کنید.  

بخشش فرایندی است که اجازه می دهد خشم، میل انتقام، و افکار وسواسی درباره زمانهایی که همسرتان ازرده تان کرده است از وجودتان بیرون رود. این فرایند مشتمل است بر این که به همسرتان اجازه بدهید که ضعف داشته باشد، اشتباه کند، و تغییر کند. این که خوبی و قدرت همسرتان را همراه ضعفهایش ببینید در رابطه شما فضای عاطفی برای نیت های مثبت به سوی همسرتان ایجاد می کند.

مرزهای مناسب محدودیت ها و مرزهایی هستند که در یک رابطه قرار می دهید. مرزها به طور فردی یا به عنوان هسر قرار داده می شوند. این مرزها شامل نه گفتن به همسر است آن هنگامی که از شما می خواهد کاری انجام دهید که مخالف اصول و ارزشهای شماست یا بیشتر از توان شماست.
قرار دادن مرزهای استوار، و روشن برای خودتان و رعایت کردن مرزهای همسرتان احساس امنیت و اعتماد به شما می دهد. اگر رابطه تان دچار مشکل شده است، یکی یا هر دوی شما باید فهرستی از حقوقی را بنویسد که به روشنی شرایط ضروری برای ماندن در این رابطه را مشخص کند. مثلا خانمی به همسرش گفته بود که او در همسری او باقی خواهد ماند اگراین شرایط را در همسرش ببیند 1) احترام متقابل 2) عدم استفاده از مشروب یا مواد مخدر 3) عدم آزار بدنی یا بدرفتاری عاطفی 4) عدم فحاشی 5) عدم خیانت در رابطه زناشویی یا برقراری روابط عاشقانه با دیگری

 

نویسنده : زینب عابدینی نسب ; ساعت ٧:٤٦ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۱/٥/۱٥
comment نظرات () لینک