وبلاگ شخصی زینب عابدینی


+ آموزش همکاری و کمک به یادگیری رفتارهای اجتماعی در کودکان

به فرزند خود کمک کنید یاد بگیرد چگونه همکاری کند

به فرزند خود کمک کنید که مسائل را از زاویه دید دیگران ببیند. مثلا می توانید به او بگویید، "تو فکر می کنی خواهرت در این باره چه احساسی دارد؟"، "این کارت خودخواهیه ، یعنی الان به فکر کس دیگری نیستی".

  • با دادن اطلاعات ساده به او کمک کنید، بعنوان مثال بجای اینکه بگویید "چند بار باید به تو بگویم که جیغ نزنی؟" سعی کنید بگویید "صدایت زیادی بلند است و گوش مرا اذیت می کند".
  • منظور خود را با یک کلمه یا جمله ساده بگویید، بعنوان مثال، "آرومتر!"، بجای گفتن یک جمله بلند که در آن ممکن است منظورتان گم شود.
  • درباره آنچه احساس می کنید حرف بزنید. بجای اینکه بگویید، "خودت را از من آویزان نکن!"، بگویید "من دوست ندارم کسی گردنم را بکشد. من دوست دارم که مرا آرام بغل کنی".
  • یک یادداشت کوتاه بنویسید، و بعنوان مثال، آن را روی تلویزیون بچسبانید: "قبل از تماشای تلویزیون، آیا همه اسباب بازی هایت را جمع کرده ای؟".

"نگاه کن من چه می کنم، آن کاری را که من می کنم انجام بده"

کودکان کارهای بقیه را نگاه می کنند و از آنها یاد می گیرند

اگر فرزندان شما داد می زنند و فحش می دهند و شما سعی می کنید با صدای بلندتری  او را ساکت کنید در حقیقت ، دارید همان کار را می کنید، و نشان می دهید که زور و قدرت روشی است که می توان با آن مسائل را حل کرد. سعی کنید در عوض با آرامی و منطقی عمل کنید. به آنها نشان بدهید که متوجه هستید چه احساسی دارند: "بله، می فهم که عصبانی هستی، ولی همزمان به آنها عواقب رفتارشان را هم گوشزد کنید، ولی اگر بیشتر داد بزنی مجبوری بروی گوشه دیوار 2 دقیقه وایستی"، .

به فرزند خود کمک کنید تا استقلال داشتن را بفهمد

همزمان که کودکان رشد می کنند ، بطور منظم به کارهای جدید دست می زنند. اینکه بتوانند خودشان تصمیم بگیرند یا انتخاب کنند روشی است که یاد می گیرند چگونه استقلال داشته باشند و این یک مهارت مهم زندگی است.

میتوانید به آنها اجازه بدهید که بین دو چیز که هر دواز نظر شما درست است یکی را انتخاب کنند. بعنوان مثال، "آیا می خواهی این اسباب بازی را با کسی شریک شوی یا می خواهی آن را با یکی دیگر عوض کنم؟".

 

کودکان و کشمکش های آنها

دریابید که چه چیزی آنها را نارحت می کند

کودکان ممکن است بگویند که کسی نیست که با او وقتی مشکلی دارند صحبت کنند. در حقیقت ممکن است موضوع این باشد که آنها نمی دانند وقتی مشکلی دارند آن را چگونه بیان کنند.

اگر درباره کودکانی که در شرایط مشابهی قرار گرفتند با هم کتاب بخوانید و درباره آنچه در داستان رخ داده با هم صحبت کنید – این کار می تواند به شما کمک کند تا دریابید که چه چیزی باعث ناراحتی فرزندتان شده است و یا عامل رفتار دشوار اوست. مثلا مجموعه کتاب های " می می نی " سروده ی ناصر کشاورز دربرخی موارد موثر است.

روش دیگری که کودکان می توانند احساسات خود را بیان کنند از طریق بازی و یا نقاشی های شان است. وقتی شما بتوانید درباره آنچه باعث ناراحتی آنها شده صحبت کنید آنوقت می توانید درباره رفتار آنها و تاثیری که بر آنها و دیگران داشته هم حرف بزنید.

 نویسنده : زینب عابدینی نسب ، 2013